“Mbyllën komisionin pasi Arta Marku u gjend në vështirësi”, LSI: Ramën e ka kapur frika

Deputetja e LSI-së, Silvi Caka, në një deklaratë për mediat i ka drejtuar disa pyetje kryeprokurores së Përgjithshme, Arta Marku, duke qenë se sipas saj kryetari i komisionit të ligjeve mbylli mbledhjen.

 

Caka tha se Manja e mbylli mbledhjen kur pa që kryeprokurorja Arta Marku u gjend në vështirësi pas pyetjeve të bëra nga opozita.

“Sot mazhoranca, me gjithë arrogancën që e karakterizon siç zgjodhi në mënyrë antikushtetuese kryeprokuroren e përkohshme të Përgjithshme, ashtu e shpëtoi edhe nga pyetjet që iu bënë nga deputetët në Komisionin e Ligjit. Duke shkelur rregulloren e Kuvendit me të dyja këmbët, kryetari i Komisionit, mbylli në mënyrë të paligjshme mbledhjen kur raportonte kryeprokurorja e Përgjithshme në lidhje me çështjet e kriminalitetit në vend. Deputetët kishin një mori pyetjesh për t’i bërë kryeprokurores së zgjedhur nga Rama, por kur kryetari  e pa që ajo ishte në vështirësi, mbylli mbledhjen. Kryprokurorja po u përgjigjej me “Nuk e di”, “Nuk kam informacion”, duke mos ezauruar asnjë çështje shqetësuese e kompromentuese. Frikën e Edi Ramës dhe degradimin e tij po e shohim çdo ditë me urdhrat që u jep ushtarëve të tij për të mbrojtur lidhjet e errëta të qeverisë me krimin.

Meqë u bë e pamundur t’ja bënim pyetjet atje, nga LSI po i drejtojmë pyetjet Markut për abuzimin e ministrit Gjiknuri me fondet, për konçensionet, pse prokuroria mbylli çështjen që LSI e ngriti si Padi ndaj Ramës për thirrjen që u drejtoi policëve që të hiqnin kapelet dhe të kërkonin votën për PS-në? Një tjetër pyetje ka të bëjë me kuksianët,, A bie dakord prokurorja për proceduarat e arrestimit të kuksianeve?

Ne do të kërkojmë që të thërrasim edhe njëherë Arta Markun në Komision për t’iu përgjigjur pyetjeve”, tha Caka.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here