Dieta me qumësht: Si të humbisni dy kilogramë brenda një jave

Dieta e qumështit ka lindur nga nutricionistët portugezë dhe është përhapur më pas në të gjithë botën. Bëhet fjalë për një regjim shumë strikt ku baza kryesore është qumështi shoqëruar me disa shteza ushqimore si mishi i pulës, viçt, frutat dhe djathi.  Dieta ndërpritet pas një javë dhe mund ta rifilloni sipas dëshirës.

Dita e patë: 6 gota qumësht pa yndyrë

Dita e dytë: 4 gota qumësht + 2 fruta të stinës

Dita e tretë: 2 gota qumësht + 1 mollë+1 banane+ 50 gramë djathë të bardhë pa yndyrë

Dita e katërt: 4 gota qumësht + 1 mollë jeshile + 1 fileto pule të gatuar në zgarë pa kripë, erëza dhe vaj

Dita e pestë: 2 gota qumësht + 2 pjeshka + 1 vezë e zier + një biftek i gatuar në zgarë me pak vaj ulliri ekstra të virgjër sipër

Dita e gjashtë: 2 gota qumësht + 1 dardhë + 1 vezë e zier + 1 fileto pule e zier shoqëruar me pak djathë të bardhë dhe perime në zgarë (patëllxhaneë, speca të kuq, kungulleshka)

Dita e shtatë: 3 gota qumësht + 3 fruta të stinës që i zgjidhni sipas dëshirës

Dita e tetë: 2 gota qumësht + 10 kokrra qershi e luleshtrydhë + një bifket i gatuar në zgarë dhe 50 gr djathë 1 bardhë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here