Belgjika bën historinë, eliminon Brazilin në çerekfinalet e Botërorit

Belgjika ka bërë skuadrën e madhe duke mundur me shifrat 2-1 Brazilin dhe duke siguruar për herë të parë në histori pjesëmarrjen në një gjysmëfinale të Botërorit.

Një ndeshje që nisi shumë mirë për ‘seleçaon’ me sulme të njëpasnjëshme, por që nuk vazhdoi kështu sepse Fernandinho do shënonte në portën e tij në minutën e 13.

De Bryne shënon golin e dytë në minitën e 31. Me shifrat 2:0 mbyllet pjesa e parë. Goli i vonë i Renato Augusto në minutën e 76 kthen entuziazmin, por asgjë më shumë.

Belgjika bën historinë dhe kualifikohet në gjysmëfinalet e Botërorit ku do përballet  e Francën.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here