Putin: Rusia e interesuar për një Europë të fortë

Rusia është e interesuar për një BE të bashkuar dhe nuk po kërkon që ta përçajë atë, deklaroi presidenti rus, Vladimir Putin për shërbimin publik mediatik austriak, ORF, me rastin e vizitës së tij të ardhshme në këtë vend.

”Për ne nuk ekziston objektivi që të krijojmë hendek mes vendeve të BE, por e kundërta. Ne jemi të interesuar për një BE të bashkuar dhe me prosperitet, pasi BE është partnerja jonë ekonomike më e rëndësishme”, theksoi Putin.

Putin do të vizitojë nesër Austrinë, ku parashikohen bisedime me presidentin austriak Aleksandër Van der Bellen dhe kancelarin Sebastian Kurz, sipas agjencisë ruse të lajmeve, TASS.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here