Reagon Berisha: Racistët me uniformë i morën jetën të riut

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka dënuar dhunën barbare që  i mori jetën 27 vjeçarit rom, në komisariatin e policisë së Korçës.

Përmes një postimi në Facebook, ish-kryeministri shkruan, se i riu rom është futur në burg nën akuzën e vjedhjes, dhe më pas është torturuar dhe rrahur barbarisht deri në vdekje që të pranonte këtë akuzë.

Ndërsa i bën thirrje shqiptarëve dhe komunitetit rom që të ngrihen në revoltë të fuqishme për të përmbysur këtë regjim barbar,

 Postimi i Berishës:

Masakrohet barbarisht deri në vdekje nga racistët, kriminelët me uniformë babai i tre fëmijëve, Enea Ftoi!

Të dashur miq, racistët e kriminelët me uniformë kanë torturuar në mënyrë çnjerëzore dhe i kanë marrë jeten si xhelat të riut 27 vjeçar rom, prind i tre fëmijëve, në qelitë e komisariatit të Korçës.

Ai ishte futur në qelitë e Komisaritit para tre ditesh me akuzë për vjedhje dhe torturuar shtazërisht gjer në vdekje për të pranuar akuzat.

Duke shprehur ngushëllimet e mia më të sinqerta familjes së të ndjerit Enea Ftoi dhe të gjithë komunitetit rom të Korçës dhe mbarë Shqipërisë, dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë akt mizor e raciste që dëshmon fytyrën e vertetë të narkoshtetit të Edvin Kristaq Ramës.

Me këtë rast i bëj thirrje kominitetit rom dhe mbarë qytetarëve shqiptarë të ngrihen për të përmbysur me revoltë të fuqishme këtë regjim kriminelësh të urryer! sb

 

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here