Kim Jong-un rikthehet kërcënues: Anuloj takimin me Trump nëse…

Kim Jong-un kthehet në tonet luftarake. Udhëheqësi i Koresë së Veriut kërcënon të anulojë samitin me Presidentin e SHBA-ve Donald Trump, i caktuar për në 12 qershor në Singapor, për shkak të ushtrimeve të përbashkëta ushtarake midis forcave amerikane dhe atyre të Koresë së Jugut. Dhe duke konfirmuar vendosmërinë e tij, ai anuloi bisedimet e nivelit të lartë të planifikuar për nesër me Seulin që synonte ndjekjen e samitit historik midis dy udhëheqësve të gadishullit më 27 prill.

Reagimi i parë i Uashingtonit i është besuar zëdhënësit të Departamentit të Shtetit Heather Nauert: “Le të vazhdojmë me punën për të planifikuar takimin midis Donald Trump dhe Kim Jong-un”.

Për Phenianin, stërvitjet e përbashkëta të Seulit dhe SHBA-ve janë “një provokim ndërkombëtar ushtarak në kontrast nga zhvillimet pozitive në gadishullin korean, një provë për pushtimin e Veriut dhe një provokim”.

Një akuzë kjo e ndjekur nga një paralajmërim për administratën Trump: “Shtetet e Bashkuara do të duhet të marrin vendime të kujdesshme për fatin e samitit të planifikuar të Koresë së Veriut, në dritën e kësaj trazire provokative ushtarake me autoritetet e Koresë së Jugut”.

Në programin e përbashkët stërvitor ushtarak Kore e Jugut – SHBA, që është planifikuar të nisë të premten, pritet të marrin pjesë rreth 100 avionë luftarakë.

Qëllimi i këtyre testeve që të dy vendet i kryejnë në mënyrë periodike në bazë të marrëveshjes së mbrojtjes së ndërsjellë të nënshkruar në vitin 1953, sipas Seulit dhe Uashingtonit është thjesht mbrojtës.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here