Fondacioni Soros mbyll zyrën në Hungari

Fondacioni i filantropit Xhorxh Soros ka bërë të ditur se po mbyll zyrën e tij në Hungari, duke fajësuar për këtë ambientin gjithnjë e më represiv.

BBC njofton se Fondacioni “Shoqëria e hapur”, që financon organizata joqeveritare, thotë se do ta zhvendosë aktivitetin e tij në kryeqytetin gjerman, Berlin.

Qeveria e djathtë e kryeministrit hungarez Viktor Orban ka thënë se planifikon të ashpërsojë kufizimet mbi OJQ-të.

I rizgjedhur muajin e kaluar, Orban bëri fushatë nën sloganin “Ndal Sorosit”.

Vetë Soros mohon akuzat e Orbanit, sipas të cilave fondacioni i tij është pjesë e një plani për të sjellë një numër të papërballueshëm emigrantësh në Evropë.

Presidenti i fondacionit, Patrik Gaspard, tha: “Qeveria e Hungarisë po denigron dhe keqprezanton punën tonë, po shtyp shoqërinë civile për hir të përfitimeve politike, po përdor taktika të paprecedenta në historinë e Bashkimit Evropian”.

Ai shtoi: “Është bërë e pamundur për të mbrojtur sigurinë e veprimeve tona dhe stafit tonë në Hungari nga ndërhyrja arbitrare e qeverisë”.

Vetë qeveria hungareze nuk ka bërë asnjë koment mbi vendimin.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here