Lorenc Vangjeli ngatërron studion e Fevziut me spitalin nr 5

Në një gjendje të rënduar emocionale dhe jashtë çdo logjike gazetareske është shfaqur këtë mbrëmje Lorenc Vangjeli në emisionin opinion të Blendi Feziut. Tema e emisionit ishte dënimi i vllait të Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafa në Itali. Që në fillim nëpërmjet cinizmit dhe ironisë Vangjeli la përshtypjen se ishte si avokat në studio dhe jo si gazetar. Me kalimin e minutave çështja u bë serioze Vangjeli nuk la më njeri të fliste dhe befas u çua dhe vinte rrotull nëpër studio.

Vangjeli është paraqitur me detyrë mercenari  ku lajtmotiv ishin akuzat e Partisë Demokratike ndaj ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Në një deklaratë për mediat gjatë paradites, dy deputetë të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj dhe Gazmend Bardhi, argumentuan se si Xhafaj shkeli ligjin për të mbrojtur të vëllanë nga ekstradimi në Itali, ku ka marrë një dënim për trafik droge, të konfirmuar nga Gjykata Supreme italiane.
Lorenc Vangjeli, në panelin e sotëm, kishte misionin për të mbrojtur ministrin e Brendshëm, me çfarëdo lloj mënyre. U duk se nuk i interesoi aspak integriteti i tij si gazetar dhe figurë publike. Para së gjithash për të, mbrëmjen e sotme, vinte detyra e mercenarit….
Kjo u pa qartë në pozicionimin e tij në debat, ku gazetari, i gjendur bosh nga argumentet, nisi të bënte zhurmuesin. Kundërshtonte pa një kudër-argument të shëndoshë, bërtiste, përpiqej si e si të pastronte figurën e një ministri, vëllai i të cilit rezulton i përfshirë në trafik ndërkombëtar droge, referuar dosjes hetimore.

As qetësia dhe këshillat e Fevziut nuk arrinin ta qetësonin. Nuk dihet pse është krijuar kjo gjendje kaq e rënduar mendore por sidoqoftë mirë do jetë që Fevziu të mos ftojë më njerëz me problem personaliteti në studio. Kështu si kanë rrjedhur gjërat mund të ndodhi të shohim ndonjë tentativë vetvrasje në studio. Fevziu kishte ftuar dhe të dyshuarin për pastrim parash ish deputetin Alfred Peza i akuzuar se ka bërë evasion me 1 miliard lekë. Por ky i fundit u shfaq më i moderuar ndaj detyrës që i kishte ngarkuar Partia. Patologjia e Vangjelit për të ardhur keq, mos i ndodhtë askujt. Sikur dhe vetë Fatmir Xhafa  të kishte qënë në studio nuk do vepronte kaq emocionalisht pavarsisht se bëhet fjalë për të vëllain.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here