25 futbollistët më besnikë, kryesojnë Iniesta dhe Buffon

“CIES Football Observatory” ka publike listën me futbollistët aktivë (që nuk janë pensionuar ende), që kanë luajtur më shumë sezone të njëpasnjëshme në një skuadër. Këto janë 25 të parët, sipas një rendi rritës (nga më i pakti te më i shumti).

Sikurse duket, bie në si Andres Iniesta, mesfushori kreativ i Barcelonës, që tërë karriereën ia ka dedikuar fanellës katalanase, teksa në fund të këtij sezoni, sipas të gjitha gjasave, do të largohet drejt Kinës.

Edhe Buffon mund të konsiderohet një legjendë bardhezi, për vitet dhe kontributin që ka dhënë me fanellën e Juventusit, 17 sezone, por ndryshe nga Iniesta, ai ka provuar të përfaqësojë edhe një klub tjetër në rini, Parmën. Klasifikimi i mëposhtëm ka në fokus katër 5 ligat më të rëndësishme në Europë (Itali, Angli, Gjermani, Spanje dhe Francë).

Marcelo, Real Madridi – 11.5 sezone

Heimeroth, Borussia M’Gladbach – 12 sezone

Stefan Kiessling, Bayer Leverkusen -12 sezone

Romain Danzé, Rennes – 12 sezone

Bruno Soriano, Villarreal – 12 sezone

Michael Carrick, Manchester United – 12 sezone

Marco Russ, Frankfurt – 14 sezone

Imanol Agirretxe, Real Sociedad – 12.5 sezone

Mark Noble, West Ham – 12.5 sezone

Francesco Mananelli, Sassuolo – 13 sezone

Giorgio Chiellini, Juventus – 13 sezone

Sergio Ramos, Real Madrid – 13 sezone

Alexander Meier, Frankfurt – 14 sezone

Leo Messi, Barcelona – 14 sezone

Julián Speroni, Cystal Palace – 14 sezone

Loïc Perrin, Saint-Etienne – 15 sezone

David García, Las Palmas – 15 sezone

Xabi Prieto, Real Sociedad – 15 sezone

Daniele De Rossi, Roma – 15.5 sezone

Laurent Pionnier, Montpellier – 15.5 sezone

Leon Britton, Swansea – 15.5 sezone

Weidenfeller, Borussia Dortmund – 16 sezone

Andrés Iniesta, Barcelona – 16 sezone

Pellissier, Chievo Verona – 16.5 sezone

Juventus’ goalkeeper Gianluigi Buffon celebrates at the end of the Italian Serie A football match between Juventus and Sampdoria on April 15, 2018 at Allianz Stadium in Turin. Juventus won the match 3-0. / AFP PHOTO / MARCO BERTORELLO

Gianluigi Buffon, Juventus – 17 sezone

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here