FOTO/ Hoteli i parë luksoz në hapësirë, ja sa do të kushtojë nata te “Aurora”

Një kompani e bazuar në Teksas, SHBA, zbuloi planet e saj për të hapur hotelin e parë luksoz në hapërisë në fund të vitit 2021.

Stacioni aurora, me përmasë 11mX4m, projektohet të akomodojë 4 udhëtarë dhe 2 anëtarë të ekuipazhit, për një qëndrim 12 ditor 321 kilometra mbi sipërfaqen e tokës. Mysafirët do të paguajnë secili nga 9.5 milionë dollarë, ose rreth 791 mijë dollarë nata.

Rezervimet për këtë “hotel”, i cili premton të jetë po aq i rehatshëm sa një xhet privat, kanë nisur dhe mund të bëhen online përmes një pagese prej 80 mijë dollarësh.

Image

“Ne duam t’i dërgojmë njerëzit në hapësirë, sepse është frontiera e fundit e civilizimit tonë”, tha themeluesi i kompanisë amerikane “Orion Span”.

Kompania thotë se udhëtimi do të bëhet i mundur edhe falë shkurtimit të kohës së përgatitjes, që normalisht do të ishte 24 muaj, në vetëm 3 muaj, çka redukton edhe shpenzimet.

Një ilustrim i Stacionit “Aurora” në brendësi të tij

Klientët do të shijojnë të qëndruarit në zero gravitet, pamjen e aurorave veriore dhe jugore nga dritaret e shumta, do të shohin vendlindjet e tyre nga lart dhe do të marrin pjesë në eksperimente kërkimore si rritja e ushqimit në orbitë. Gjithë kjo eksperiencë do të mund të ndahet me pjesën tjetër të botës dhe familjet e klientëve, falë internetit wireless me shpejtësi të lartë.

Orion Span thotë se ky projekt është i mundur pasi çdo ditë shumë kompani po punojnë për të ulur kostot e udhëtimit në hapësirë.

Vitin e kaluar, edhe themeluesi i SpaceX, Elon Musk, zbuloi planet e tij për komercializimin e hapësirës, duke dërguar dy individë në një udhëtimi rreth Hënës. Edhe Jeff Bezos i “Amazon” dhe Richard Branson i “Virgin” synojnë të dërgojnë turistë në skajet e hapësirës. Branson shprehet se për këto udhëtime 250 mijë dollarëshe janë regjistruar edhe yje si Tom Hanks, Leonardo DiCaprio dhe Katy Perry.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here