5 metoda natyrale për të kuruar tensionin e lartë

Presioni i gjakut, është “forca e gjakut që shtyn kundrejt mureve të arterieve që bartin gjak nga zemra në pjesë të tjera të trupit tuaj”.

Presioni i gjakut (BP) ka tendencë të luhatet gjatë gjithë ditës.

Kur ju zgjoheni presioni juaj i gjakut juaj ka të ngjarë të jetë më i ulët se mesatarja. Vendoseni këtë në kontrast me kohën kur ai rritet në mënyrë të konsiderueshme kur jeni pranë kolegun tuaj fjalëshumë.

Tensioni i lartë i gjakut, i quajtur edhe hipertension, prek 1 në çdo 3 të rritur. Një tjetër nga 1 në 3 është në gjendjen e prehipertension – kur presioni i gjakut është më i lartë se normalja, por ende nuk është mjaft i lartë për t’u etiketuar si “presion i lartë i gjakut”.

Matematikë e thjeshtë: 2 nga çdo 3 të rritur po përjetojnë një formë të presionit të lartë të gjakut, potencialisht të rrezikshëm.

Ka shumë statistika për të demonstruar rreziqet që paraqet hipertensioni, por në vijim do të tregohet e gjithë historia: “Duke pasur tension të lartë të gjakut ju vë në rrezik për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, të cilat janë shkaqet kryesore të vdekjes në disa vende.

Vetëm rreth 50% e njerëzve që vuajnë nga hipertensioni raportojnë që kujdesen dhe monitorojnë gjendjen e tyre në mënyrë aktive.

(Ju lutemi kini parasysh që kjo këshillë nuk ka për qëllim të shërbejë si zëvendësuese e asaj të mjekut tuaj të kujdesit parësor. Para se të filloni ose mbaroni ndonjë ilaç ose regjim plotësues, ju lutemi konsultohuni me një mjek, specialist ose profesionist tjetër shëndetësor të certifikuar nga bordi.)

Një klasë e ilaçeve e quajtur beta-bllokues zakonisht përshkruhen tek individët me hipertension.

Megjithëse me kosto efektive, beta-bllokuesit mund të krijojnë një efekt të padëshiruar anësor, duke përfshirë duart dhe këmbët e ftohta, kapsllëk ose diarre, marramendje, përgjumje, sy, gojë dhe lëkurë të thatë, lodhje, dhimbje koke, probleme me stomakun dhe dobësi.

Për njerëzit që dëshirojnë të anashkalojnë efektet anësore të mundshme të beta-bllokuesve dijeni se nuk mungojnë opsionet e tjera.

Këto janë 5 mënyra për të trajtuar në mënyrë të natyrshme presionin e lartë të gjakut, sipas ekspertëve mjekësorë:

Humbni peshë

Dr. John Day, një kardiolog dhe elektrofiziolog në Institutin Ndërkombëtar të Mjekësisë në Utah, thotë: “Nuk di se sa shumë shumë pacientë kam parë që duke arritur një peshë të shëndetshme kanë ulur presionin e tyre të gjakut.”

Day vazhdon duke treguar përvojën e tij të humbjes së peshës, ku humbi 9 kg duke arritur një zvogëlim prej 30 pikësh në presionin sistolik të gjakut.

LEXO EDHE  Akuzat e PD për vërtetësinë e testeve/ ISHP: Janë të certifikuara, mos bëni politikë

Ai thotë se të humbisni 9 kg nëse jeni obezë, është veprimi më i mirë që mund të bëni për të ulur tensionin e gjakut.

Kufizoni (ose shmangni) përdorimin e alkolit dhe të ilaçeve

Abuzimi me alkoolin ose me ilaçet dëmton dy veshkat dhe mëlçinë.

Dëmtimi i veshkave ose i mëlçisë krijon një lloj “depozite të lëngshme” ku grumbullohen lëngje në trup. Kjo depozitë rrit normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Marrja pa rrecetë e ilaçeve si naproxen dhe ibuprofen bëjnë që trupi të mbajë natriumin. Mbajtja e natriumit krijon stres të shtuar në zemër.

Stimuluesit (p.sh., kafja, pijet me gaz) kanë efekte të ngjashme – duke bërë që zemra të rrahë më shpejt dhe të rrisë presionin e gjakut.

Meditimi

Një studim arriti në përfundimin ushtrimi i meditimit transshendental për 20 minuta, dy herë në ditë, nxit një reagim enzimatik që në fakt ul presionin e gjakut.

Prapë një tjetër studim zbuloi se meditimi mund të zvogëlojë plakjen e trurit, një tjetër zbuloi se meditimi redukton dhimbjen dhe lista vazhdon dhe vazhdon.

Të ushtruarit

Për ekspertët, 30 minuta stërvitje shumicën e ditëve të javës mund të ulë ndjeshëm presonin e gjakut tuaj. Ata, megjithatë, vënë në dukje se qëndrueshmëria është e rëndësishme: “sepse nëse ndaloni ushtrimin, presioni juaj i gjakut mund të rritet sërish”.

Për ata me prehipertension, ushtrimi i moderuar mund të parandalojë hipertensionin në shkallë të plotë. Për individët e diagnostikuar me hipertension, stërvitja mund të zvogëlojë presionin e gjakut tuaj deri në një nivel më të sigurt.

Mënyra më e lehtë për të qëndruar në përputhje me stërvitjen është të bëni diçka që ju pëlqen.

Ka shumë mënyra për t’u djersitur dhe për t’u argëtuar në të njëjtën kohë!

Merrni fibrat tuaja

Një meta-studim që fokusohet në efektet e fibrave ndërsa mbahej dietë, tregon se një dietë më e lartë në fibra “u shoqërua me një reduktim të ndjeshëm të niveleve të presionit të gjakut tek njerëzit me presion të lartë të gjakut ose hipertension”, – sipas WebMD.

Për sa i përket marrjes së fibrave, Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon 25 deri në 30 gram fibra dietike në ditë.

Disa nga burimet më të mira të fibrave janë fasulet, orizi ngjyrë kafe, drithërat krunde, manaferrat, kokoshka (pa gjalpë), arrat, tërshëra dhe drithërat e plota.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here