Vëllai i Kim Jong-un vritet nga spiunët e Koresë së Veriut në Malajzi

Vëllai i udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un është vrarë në Malajzi, raporton agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut “Yonhap News”.

Kim Jong-nam është vrarë në një aeroport në Malajzi me “gjilpërë me helm” nga agjentët e Koresë së Veriut.

Kim u fsheh në Malajzi, pas ekzekutimit të xhaxhait të tij Jang Song-thaek.

Djali i madh i Kim Jong-il, i mbijetoi një atentati në Macau rreth kohës së vdekjes së babait të tij në vitin 2011.

LEXO EDHE  Hakmarrja rilindase nuk ndalet/ Qeveria pezullon Arben Malajn nga BSH

Ndërsa ishte parë gjerësisht si trashëgimtar i fronit të mbretërisë diktatoriale, ai u arrestua duke u përpjekur për të hynte në Japoni me një pasaportë të falsifikuar së bashku me dy gra dhe një fëmijë.Ai tha se donte të vizitonte Disneyland.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here