Media greke: Telefonata Rama-Tsipras me tone të larta. Ja debati i ashpër mes tyre

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga telefonata mes kryeministrit Rama dhe homologut të tij grek Aleksis Tsipras, gazeta “Kathimerini” ka zbardhur përmbajtjen dhe tonet e acaruara të bisedës mes tyre.

Mesdita e 22 Nëntorit ka qenë jo pak nervoze për kryeministrin grek pas telefonatës me homologun shqiptar. Burime të besueshme qeveritare i thanë gazetës se Edi Rama i është drejtuar me tone të larta dhe agresive kryeministrit grek, Aleksis Tsipras duke i kërkuar sqarime për ndalin e dy punonjësve të Ministrisë së Jashtme shqiptare, të cilët u kapën më 14 nëntor në Kakavijë duke transportuar libra shkollorë që sipas Gjykatës Greke të Janinës kishin përmbajte propagandistike, raporton Respublika.

Kathimerini thotë se Tsipras nuk u befasua nga tonet e larta të zotit Rama dhe reagoi ashpër, duke i thënë kryeministrit shqiptar se është e paimagjinueshme që diplomatët, të cilët padyshim kishin mandatin politik për të minuar marrëdhëniet mes dy vendeve të transportojnë libra për nxënësit, me synim konvertimin e pikëpamjeve drejt mendësive irredentiste.

Siç thotë “Kathimerini” telefonata ka pasur një prapavijë të fortë diplomatike në Bruksel para shpalljes së raportit vjetor të Komisionit Europian për Shqipërinë, që ka rekomanduar hapjen e negociatave për anëtarësim.

Sipas “Kathimerini” Greqia u gjend para rezistencës së fortë të Italisë dhe Austrisë, për të mos përfshirë në raport-progresin e Shqipërisë çështje që lidhen me minoritetin grek.

Më tej gazeta shkruan se në këtë situatë kryeministri Tsipras ka planifikuar në fillim të Janarit një vizitë në Beograd për të forcuar aleancat në rajon, pasi edhe Serbia po përballet me probleme me nacionalizmin shqiptar.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here