Helmohet për vdekje vajza e ish-Presidentit të Uzbekistan-it

Gulnara Karimova

Vajza e ish-diktatorit Islam Karimov, Gulnara ka vdekur si pasojë e helmimit, sipas autoriteteve nga Uzbekistani.

Raportimet për ish-miliarderen, e cila u mbyll në një spital psikiatrik që në vitin 2013 nga pasardhësi i babait të saj, nuk mund të verifikohen menjëherë.

Sipas disa burimeve 44-vjeçarja u mbajt nën arrest shtëpiak, e ndërkohë një raportim tjetër sugjeroi se ajo ishte dëbuar në Izrael.

Karimova u ndalua të merrte pjesë në funeralin e babait në Samarkand në shtator të këtij viti dhe që atëherë miqtë kanë ngritur shqetësime për fatin e saj.

LEXO EDHE  Bejtja përplaset me Pezën: Aman o burrë mjaft, të ka mbetur të thuash që Fevziu ka flokë…

Një website lajmesh i Azisë Qëndrore pohoi se një burim anonim në Shërbimin e Sigurimit Kombëtar Uzbek SNB tha se Gulnara vdiq në Tashkent në 5 Nëntor.

Sipas burimit, i cili ishte vetë i pranishëm në varrim, ai vendosi të telefononte website-in për shkak të frikës për faktin e fëmijëve të saj.

“Personalisht fola me burimin. E morëm informacionin një javë më parë dhe gjatë kësaj kohe jemi përpjekur ta kontrollojmë e ta konfirmojmë. Do doja shumë të mos ishte e vërtetë sepse do të ishte e tmerrshme,” tha redaktorja e Galima Bukharbayeva.

Gulnara Karimova
Gulnara Karimova
Centre1.com report claims Gulnara Karimova was poisoned to death in Tashkent, Uzbekistan
Centre1.com report claims Gulnara Karimova was poisoned to death in Tashkent, Uzbekistan
Gulnara Karimova
gulnara-karimova

Bill Clinton attends amfAR's Cinema Against AIDS 2009 dinner at the Hotel du Cap during the 62nd Annual Cannes Film Festival on May 21, 2009 in Antibes, France.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here