Dy banane në ditë mbajnë larg doktorin: Sëmundjet që lufton fruti tropikal

Bananet janë shumë të rëndësishme në përdorimin kundër hemorragjisë cerebrale, po ashtu ato ulin tensionin e lartë, ulin aciditetin e stomakut, si dhe ndihmojnë kundër diarresë.

Në qoftë se vuani nga tensioni i lartë duhet të mendoni gjithmonë, për këtë frut tropikal.

Dielli është ai që ngre tensionin, ndërsa banania bën të kundërtën e tij.

Studimet tregojnë se banania është frut shumë i pasur me kalium, dhe si e tillë ajo ndihmon në uljen e rrezikut të hemorragjisë cerebrale. “Dy deri tre banane në ditë janë optimale”, thotë David Young.

Banania mbron stomakun, pasi arrin të bllokojë bakteriet që mund të jenë aktive në të.

Bananet janë te pasur ne kalium që ju ndihmojnë në rregullimin e tensionit të gjakut dhe rrjedhimisht të zemrës.

Bananet përmbajnë gjithashtu nivele të larta të vitaminës C, magnez etj.

Bananet përmbajnë një përbërës që quhet cytolcin që besohet se shton qelizat e bardha të gjakut dhe forcon sistemin imunitaR.

Bananet u mbrojnë gjithashtu nga ulcerat e stomakut ose ndihmojnë në trajtimin e ulcerave ekzistuese.

Ndërkohë bananet ju parandalojnë nga kanceri i veshkave, ju mbrojnë sytë kundër degjenerimit makular dhe ndihmojnë në ndërtimin e kockave më të forta duke shtuar përthithjen e kalciumit.

Bananet janë gjithashtu nxitës të melatoninës, që ju çlodh dhe ju ndihmon të flini rregullisht.

Studimet kanë treguar se numri magjik është 3–duke ngrënë 3 banane, ju e furnizoni trupin me 1500mg kalium në ditë, por jo vetëm kaq.

Të pasura me vitamina, minerale dhe fibra, ky frut i verdhë tropikal përveç shijes së ëmbël sjell edhe shumë përfitime.

Ushqim i shijshëm me vetëm 100 kalori, mënyrë natyrale për zbukurim të lëkurës, ilaç kundër vjelljes dhe kapsllëkut, burim i energjisë… bananet janë fruta në dispozicion të cilat mund t’i gjeni kudo.

Banania është një frut tropikal dhe pothuajse është e pranishme në treg gjatë gjithë vitit.

Të gjithë e dimë që bananet përmbajnë një sasi të lartë të kaliumit, i cili është i domosdoshëm për punën e muskujve.

Banania preferohet nga të gjitha moshat, sidomos nga fëmijët. Ajo është cilësuar dhe si ushqimi numër një për atletët.

Po ta krahasojmë një banane me një mollë, ajo ka 3 herë më shumë fosfor, 5 herë më shumë vitaminë A dhe 5 herë më shumë hekur. Ajo po ashtu përmban kompleksin e vitaminave B, duke e bërë një frut të shkëlqyer për trurin.

Lufton depresionin…

Sipas një studimi, personat me depresion ndiheshin më mirë pas konsumimit të bananes. Kjo pasi ajo përmban tryptophan, proteinë që ndihmon në përmirësimin e humorit dhe relakson trupin. Ajo përmban gjithashtu vitaminën B6, duke mënjanuar një sërë problemesh si pagjumësi, apo probleme me humorin. Banania është një frut shumë i mirë edhe për bebet.

LEXO EDHE  Ishin në një dasëm, infektohen 8 persona me Covid-19

Bananet luftojnë aknet

Banania e shtypur, por edhe vetë lëvorja e brendshme e bananes, mund të ndikojnë si antibiotik natyral, por edhe lufton kundër inflamacioneve.

Që t’i shfrytëzoni bananet në luftë kundër akneve, në mbrëmje, pasi të keni pastruar lëkurën e fytyrës, butësisht lyeni aknet me lëvoren e brendshme të bananes. Të nesërmen, në mëngjes pastroni fytyrën me ujë të vakët.

Ulin riskun e sulmit në tru

Konsumimi i tre bananeve në ditë zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru me 21%, ka treguar hulumtimi i bërë në 250 000 persona në periudhë 30 vjeçare. “Fajtori” kryesor për këtë është kaliumi, i cili zvogëlon shtypjen e gjakut, që është shkaktari kryesor për sulmin në tru.

Karburant” para ushtrimeve

Planifikoni të djersiteni mirë në fitnes? Hani një banane. Ajo do të ndikojë si “karburant” për muskujt tuaj, por edhe do të ju japë energji për ta rritur qëndrueshmërinë.

Sistem digjestiv i shëndoshë

Bananet janë aleatët tuaj kundër kapsllëkut dhe diarresë. Fibrat natyrale që gjenden tek banane ndihmojnë në mirëmbajtjen e shëndetshme të sistemit tretës.

Përmirësojnë shëndetin e zemrës

Konsumi i ushqimeve me fibra i bën mirë zemrës dhe bananet janë plot me fibra. Sipas studimeve këto ushqimeve lidhen me zvogëlimin e rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Mban të shëndetshme qelizat

Bananet janë të pasura në vitaminë B6, duke ofruar 20 përqind të kërkesave ditore tek të rriturit. Vitamina B6 ndihmon trupin të prodhojë insulinë, hemoglobin dhe elemente të tjera të nevojshme për prodhimin e qelizave të shëndetshmes. Ajo gjithashtu ndihmon në prodhimin e antitrupave për të luftuar infeksionet.

Janë të pasura në vitaminë C

Kur flasim për vitaminën C menjëherë na shkon mendja tek limoni kivi, luleshtrydhet, por edhe banania ka vitaminë C.

Bananet luftojnë aneminë

Bananet përmirësojnë humorin dhe ju bëjnë të lumtur

Një banane mesatare ka 27mg magnez. Ky mineral përmirëson humorin dhe gjumin. Burrave dhe grave u nevojiten respektivisht 420 mg dhe 320 mg magnez në ditë. Nëse keni mungesë magnezi në organizëm atëherë ka gjasa të vuani nga ankthi, depresioni dhe çrregullime të tjera.

Shumë prej nesh nuk e marrin sasinë ditore që kërkon trupi për magnez, prandaj konsumoni 2 banane në ditë për t’u ndjerë më të lumtur.

Ndoshta ka ardhur koha të themi: “Një banane në ditë mban larg doktorin.”PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here