Përfitimet nga shampot bio-organike

Nëse vuani nga rënia e flokëve apo keni flokë të dëmtuar dhe të thatë, ndoshta duhet të konsideroni mundësinë e përdorimit të shampove dhe kondicionerëve organikë.

Shampot organikë nuk përmbajnë kemikate të ashpra që zakonisht i blejmë nëpër farmaci të ndryshme. Edhepse këto mund të jenë pak më të shtrenjta në çmim, por sasia është margjinale në krahasim me avantazhet që mund të sjell për flokët tuaj.

Shampot tradicional që zakonisht i blejmë nëpër dyqane, përmbajnë përbërës sintetik. Kjo nënkupton se përmbajnë kemikate të ashpra që mund të jenë të dëmshme për flokët tuaj, por edhe për ju. Gjërat që i aplikojmë në flokët, absorbohen edhe në trupin tonë, kështuqë është shumë e rëndësishme që të lexoni etiketën e përmbajtjes së përbërësve për të kuptuar se çfarë saktësisht përmban produkti në fjalë. Prodhuesit të vetmin shqetësim e kanë marrjen e parave, kështu që kemikate të ndryshme shtohen që të japin aromë të mirë, ngjyrë etj. Ja cilat nga disa përbërës duhet të shmangen:

Propylene Glycol

Ky është një agjent që i shtohet shampos për të ofruar hidratimin e nevojshëm. Në fakt, ky është një irritues i lëkurës dhe ndërlidhet me rrezikun e zhvillimit të çrregullimeve të frymëmarrjes dhe sistemit imunitar tek fëmijët.

Chloride Ammonium

Ky mund të jetë shumë i dëmshëm nëse gëlltitet apo thithet padashje, gjithashtu shkakton irritim serioz në zonën e syve.

Methylchloroizothiazolinone

Ka shumë faktë që pohojnë se ky përbërës dëmton lëkurën dhe kontribuon në problemet e sistemit imunitar. Shtetet e Bashkuara e kanë kufizuar përdorimin e tij në shumë preparate kozmetike, por sërish mund të gjendet në shumicën e shampove.

LEXO EDHE  ‘Nuk ishte e lehtë.../ Moderatori shqiptar rrëfen betejën me koronavirusin (Foto)

Sodium Laureth Sulfate

Ky kemikat gjendet pothuajse në çdo markë të shampove dhe pastruesve të trupit. Ky kemikat ka efekt të mundshëm kancerogjen. Ndërsa, përdoret si komponent i rëndësishëm në shampot për pastrim të trupit.

Formaldehyde

Shumica e shampove ëprmbajnë formaldehyde! Ky nuk është një përbërës aktual, por është diçka që formohet dhe lirohet me kalimin e kohës. Prodhuesit e dinë këtë, por që nuk e ndjejnë si të nevojshëm ta vënë në etiketën përshkruese të produktit. Madje edhe disa shampo për fëmijë përmbajnë këtë komponim. Shumë shqetësuese, apo jo?

Gjatë përdorimit të shampove organikë, ju shmangni këto kemikate. Produktet organike përmbajnë përbërës natyral siç është bima pemë çaji (tea tree) e cila parandalon acarrimin e kokës. Një tjetër përbërës që mund ta hasni tek produktet organike është beta glucan që ndihmon në zbutjen e qelizave inflamatore në lëkurën e kokës. Për shkak të mineraleve natyrale, bimëve dhe vajrave që gjenden në shampo organikë, flokët tuaj do të bëhen shumë të shëndetshme. Disa nga përbërësit natyral që stimulojnë rritjen e flokëve është aloe vera dhe vaji i kokosit, përbërës që gjenden në shumicën e shampove organikë.

Megjithatë, ju do të vëreni se duke përdorur shampo organikë nuk i shaktoni asnjë efekt negativ flokëve dhe lëkurës së kokës, kjo është për shkak se këto nuk përmbajnë sodium laureth sulfate. Pra, nëse dëshironi që t’i kushtoni vëmendje shëndetit të flokëve tuaj, është mirë të rishqyrtoni mundësinë e përdorimit të shampove organikë – pa asnjë efekt anësor!PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here