Vdes Cesare Maldini, legjenda e futbollit italian

I gjithë futbolli italian është zgjuar në zi ditën e sotme. Legjenda e Milanit dhe Italisë, Cesare Maldini ka ndërruar jetën në moshën 84 vjeçare.

Ai ishte një yll i MIlanit, ashtu siç do të bëhej më vonë dhe djali i ti, Paolo Maldini.

Cesare Maldini lindi në Trieste dhe filloi karrierën për klubin e tij të lindjes, ndërsa në moshën 21 u bashkua me Milanin.

Maldini ka luajtur për Milanin nga viti 1954 deri në 1966, duke ndihmuar ekipin të fitojë katër kampionate si dhe kupën e parë në Ligëne  Kampionëve që erdhi falë një fitore 2:­1 ndaj Benfica në vitin 1963.

Me ekipin kombëtar ai ka luajtur 14 ndeshje, duke përfshirë edhe dy në Botën e vitit 1962 në Kili.

Ai ishte edhe kapiten i ekipit kombëtar në sezonin 1962-63.

LEXO EDHE  Andre Silva prezantohet te Leipzig, e nis me një batutë për Ronaldon

Në vitin 1980 ai u bë zëvendës Enzo Bearzot në Kombëtare, një post që e mbajti, kur, në ’82, Italia fiton Kupën e Botës në Spanjë.
Gjashtë vjet më vonë ai filloi një dekadë të re në krye të Under 21, me të cilin ai fitoi Kampionatin Evropian për 3 vjet rresht.

Në vitin 1998 ai drejtoi Kombëtaren në Kupën e Botës në Francë, duke humbur në çerek-finale me penallti nga të zotët e shtëpisë, të cilët pastaj fituan kupën.

Pas përvojës në mbarë botën si trajner, “Cesarone” bëhet shefi koordinator i vëzhguesve të Milanit, AC Milan, si drejtor teknik i Tassotti dhe Terim.

Kualifikohet në krye të Paraguajit në Kupën e Botës në Korenë e Jugut dhe në Japoni në vitin 2002, ku del nga raundi i dytë me Gjermaninë dhe jep dorëheqjen.
ces

cezz

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here