Ja si ta ndalni lemzën?

Ju të gjithë e dini sa ë bezdisshme mund të jetë lemza.
Ajo gjithmonë duket se vjen në kohë të papërshtatshme, por ka disa mënyra të lehta për ta hequr qafe.

Lemza vjen si shkak i kontaktit të pavullnetshëm të diafragmës dhe tkurrjes së laringut e cila e bllokon hyrjen e ajrit.

Kjo mund të shkaktohet për disa arsye, duke përfshirë eksitimin e papritur, stresin dhe në kohën kur ju keni ngrënë shumë shpejtë.

LEXO EDHE  Covid-19 në Kosovë, 1 pacient humb jetën. Rriten frikshëm rastet e reja

Më poshtë mund të lexoni disa mënyra efektive për ta ndalur lemzën në çdo situatë.

– Qëndroni të relaksuar

– Fryni në një qese letre

– Bëni masazh

– Pini diçka për lehtësim, p.sh ujë ose pijë të gazuara por ngadalë

– Mbyllni veshët me gishtat tuaj

– Hani ngadalë

– Mos hani ose pini diçka që e stimulon lemzën.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here