Ja sa paguhen 24 teknikët e ekipeve të Francë 2016, De Biasi kënaqet me pak

Albania's new soccer team coach Gianni De Biasi of Italy speaks during a news conference in Tirana December 19, 2011. De Biasi was named as coach to lead the national team during qualifying for the 2014 World Cup in Brazil, the soccer federation said on Wednesday. REUTERS/Arben Celi (ALBANIA - Tags: SPORT SOCCER)

‘France Football’ ka zbuluar pagat e trajnerëve që do të marrin pjesë në Europian. Në 24 federatat që do të jenë pjesë e Europianit që do të mbahet këtë verë në Francë rezultojnë informacione mjaft interesante sa u përket pagave që marrin komisarët teknik që do të luajnë për fronin e Europës.

Trajneri më i paguar është ai i Anglisë. Për të stërvitur ‘Tre Luanët’, Hodgson paguhet me 5 milionë euro në vit (416.666 mijë euro në muaj). Pas tij renditen Conte dhe Terim, të cilët paguhen respektivisht nga Italia dhe Turqia me 4.6 dhe 3.5 milionë euro në vit. Sa i përket De Biasit, teknikut italian që udhëhoqi Shqipërinë drejt finaleve të kompeticcionit në fjalë, mësohet se paguhet me 280 mijë euro në vit (23.333 mijë euro në muaj), shkruan Albeu.

LEXO EDHE  Renditja e Superiores/ Kukësi i vetëm në krye, ndjekin pretendentët kryesorë

Më “i diskriminuari” i kësaj liste është trajneri i Rumanisë. I afruar për të pasuar Victor Piturcan (paguhej nga Federata Rumune e Futbollit me 400 mijë euro në vit), Anghel Iordanescu përfiton vetëm 120.000 mijë euro në vit (10 mijë euro në muaj). Në fund të listës qëndron komisari teknik i Rusisë, i cili thuhet se stërvit falas kombëtaren në fjalë.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here