NASA: Ditën e hënë dy kometa do kalojnë pranë Tokës

Në fillim të javës së ardhshme, Toka do të ketë një prej takimeve më të afërta të regjistruara ndonjëherë me një kometë që do t’i kalojë pranë.

Dy kometa ‘binjake’ do të fluturojnë afër planetit tonë në një distancë të sigurt, ku e para do të kalojë të hënën më 21 mars dhe e dyta të martën.

Astronomët e NASA-s thonë se këto dy objekte do të vijnë shumë afër Tokës, duke shënuar kështu herën e tretë që një kometë i afrohet kaq afër Tokës.

LEXO EDHE  Katër aspektet e dashurisë së përsosur, sipas Budizmit

Hulumtuesit në Institutin e Teknologjisë “Lincoln Near Earth Asteroid Research” në Massaçusets, e kishin zbuluar njërën nga kometat më 7 prill në vitin 2000.

Ata thonë se kometa do të kalojë pranë Tokës të hënën.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here