Trump sfidon Cruz: Dua të merrem tek për tek me ty !

Senator Ted Cruz, a Republican from Texas and 2016 presidential candidate, left, shakes hands with Donald Trump, president and chief executive officer of Trump Organization Inc. and 2016 Republican presidential candidate, after Cruz spoke during a Tea Party Patriots rally against the Iran nuclear deal on Capitol Hill in Washington, D.C., U.S., on Wednesday, Sept. 9, 2015. A revolt among U.S. House Republicans delayed action on the Iran nuclear deal today as some members insisted they aren't bound by a Sept. 17 deadline in their efforts to kill the agreement. Photographer: Andrew Harrer/Bloomberg *** Local Caption *** Ted Cruz; Donald Trump

I vendosur në qëndër të kritikave, Donald Trump ka krijuar shumë armiq edhe brenda radhëve të partisë së tij. Kandidati republikan po garon për zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, ndërkohë që përballet me rivalin Ted Cruz.

Me një lëvizje të papritur, Trump ka sfiduar me një përballje kokë më kokë me Ted Cruz, ndërsa i ka kërkuar kandidatëve të tjerë të braktisin garën për nominim. Kjo luftë brenda llojit, i ka çorientuar republikanët, ndërsa për analistët kjo është një taktikë për të tërhequr vëmendjen.

“Do të doja të merresha me Cruzin tek për tek”, ishin komentet e Trumpit, kur u qartësua triumfi i tij në primaret republikane të Kentuckyt dhe parapraket e Louisianas.

“Marco Rubio pati një mbrëmje shumë të keqe – shtoi ai. – Personalisht mendoj se është koha ta lërë garën”.

Trump dhe Cruz morën secili dy shtete në votimet e së shtunës. Po kaq siguroi në kampin demokrat dhe Bernie Sanders, por Hillary Clinton vazhdon ta ruajë statusin e kryesueses pas fitores së thellë të korrur në Louisiana.

Cruz, që një thirrje të tillë e bëri edhe javën e kaluar, argumenton se, për sa kohë fusha republikane mbetet e përçarë, Trump do të vazhdojë të jetë i avantazhuar. Deri tani, as senatori i Floridës, Rubio, e as guvernatori i Ohios, Kasich, nuk kanë bërë ndonjë koment publik mbi këtë çështje.

Sidoqoftë, në këtë pikë edhe analistët janë të bindur se, Cruzi është i vetmi që mund ta ndalojë Donald Trumpin, vrulli i të cilit tashmë po i fut drithërimat edhe vet Partisë Republikane.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here