E dielë, Gusht 25, 2019
Kërko

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem të bëni një tjetër kërkim

Leka Zogu, trashëgimtari i parë i një froni evropian me origjinë amerikane

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Gusht 2019 “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 5 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me lindjen dhe...

Ka të vdekur dhe të plagosur…/ Si e pasqyroi media franceze tërmetin që goditi...

Nga AURENC BEBJA Si e pasqyroi media franceze tërmetin shkatërrues në Peshkopi, në vitin 1942. “Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në...

‘Le Radical’ 1922: Gratë shqiptare, edhe myslimanët, edhe katolikët i konsiderojnë si qenie të...

“Le Radical” ka botuar, të enjten e 16 marsit 1922, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me respektin që gëzonin gratë shqiptare në të...

Publikohet mesazhi historik i Zogut drejtuar Asamblesë së parë kushtetuese shqiptare

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Gusht 2018 Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të dielën e 26 gushtit 1928, në faqen n°3, mesazhin historik...

Si e sfidoi Ismail Qemali kryeministrin Pashiç, në nëntor 1912, serbët donin të shfarosnin...

NGA YLLI POLOVINA  Në 10 nëntor 1912, në Vjenë, Ismail Qemal Vlora i pati thënë ambasadorit anglez se do të nisej shumë shpejt për në Shqipëri...

549 vite nga vdekja e Skënderbeut, ja fjalimi i rrallë i heroit në shtratin...

Si sot 549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ai lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija i parafundit...

“Nuk ka më Turqi. Shqiptarët nuk i hedhin armët”. Intervista e rrallë e Ismail...

Nga Aurenc Bebja* Ismail Qemali ka dhënë një intervistë të shkurtër, por me vlerë, për gazetën prestigjoze franceze « Le Figaro », botuar në numrin e saj...