Macron u bërtet oficerëve izraelitë: Dilni jashtë! Asnjë nuk duhet që të provokojë

French President Emmanuel Macron asks the Israeli police to leave the 12th-century Church of Saint Anne in the old city of Jerusalem on January 22, 2020. - World leaders are to travel to Israel this week to mark 75 years since the Red Army liberated Auschwitz, the extermination camp where the Nazis killed over a million Jews. Thousands of police officers and other security forces will deploy from today, ahead of the arrival of dignitaries including Russian President Vladimir Putin, French President Emmanuel Macron and US Vice President Mike Pence. (Photo by Ludovic Marin / AFP)

Presidenti i Francës Emmanuele Macron u bërtiti oficerëve izraelitë pasi ata thyen rregullat shekullorë para tij. Ai ishte duke kryer një tur në qytetin e vjetër të Izraelit dhe shkoi në kishën e Shën Anës, e cila konsiderohet si territor francez në Izrael, i shoqëruar nga oficerët izraelitë.

Në bazë të rregullave, në atë territor nuk lejohet hyrja e oficerëve izraelitë, gjë e cila ndodhi.

“Çdo kush i di rregullat. Mua nuk më pëlqeu ajo çfarë bëtë para meje. Dilni jashtë, jashtë ju lutem! Më vjen keq, por ne i dimë rregullat. Asnjë nuk duhet që të provokojë. Asnjë. Në rregull? Ne jemi të qetë”, iu hakërrye atij Macron

LEXO EDHE  Gjykata Europiane: Bullgaria nuk duhet të dëbojë ujgurët në Kinë

Kisha e Shën Anës u ndërtua gjatë kohës së Kryqëzatave dhe daton që në vitin 1138. Flamuri francez valëvitet në atë Kishë prej vitit 1856 pasi Perandoria Osmane e asaj kohe ja dhuroi Francës për ndihmat që dha kjo e fundit në Luftën e Krimesë.

Një incident i ngjashëm ndodhi në këtë kishë me presidentin francez Shirak në 1996.