Situata gripale/ Mjekët japin alarmin: Shqipëria e ‘pushtuar’ nga dy lloje virusesh

Shqipëria është “pushtuar” nga dy nëntipe të virusit A, dhe ata të cilët po qarkullojnë janë: Ah1Ne dhe Ah3N2.

Instituti i Shëndetit Publik ka raportuar për rritje të numrit të të prekurve nga virusi i gripit, por ndërkohë kjo duket qartë nga numri i vizitave tek mjeku i familjes, të cilët thonë se kanë pasur raste me temperaturë të lartë, deri në 40 gradë celcius.

Në një intervistë për Top Channel, mjekja e familjes Diana Hysu, thotë se një temperaturë 40 mund të menaxhohet edhe në kushte shtëpie dhe se ajo mund të zgjasë deri në 12 orë.

LEXO EDHE  Gjobitet nga policia/ Aktori i njohur: Ku e pe shkeljen, të sfidoj ty dhe shefat e tu ta gjeni (Foto)

Të moshuarit apo ata që kanë sëmundje kronike kanë rendur të vaksinohen ndaj gripit ndaj dhe numri më i madh i të prekurve është mosha aktive, e cila e neglizhon vaksinën. Por, mjekët bëjnë apel për përdorimin e antibitokëve dhe në rastet e temperaturave të larta.

Në vendin tonë qarkullon virusi A me dy nëntipe të tij, Ah1Ne dhe Ah3N2, që janë viruse që po qarkullojnë edhe në Europë. Numri më i madh i të prekurve nga gripi pritet të regjistrohet në fillim të muajit shkurt.