Sot, masa e sigurisë për të arrestuarit për tërmetin në Tiranë/ “BoldNews” zbardh emrat e të gjithë të ndaluarve

Mesditën e kësaj të premteje do të mbahet seanca për masën e sigurisë për të arrestuarit nga policia e Tiranës, lidhur me dëmet e shkaktuara në godinat që u shpallën të pabanueshme nga tërmeti i 26 Nëntorit.

BoldNews”, ndërkaq, zbardh emrat e të gjithë personave të vënë në pranga deri tani nga policia e Tiranës, në bashkëpunim me prokurorinë e rrethit. Mes të arrestuarve janë ish-kryetari i Komunës së Farkës, Fatbardh Plaku, si edhe ish-drejtuesit lokalë të Kasharit, Besnik Fuçia e Faik Fejza. Por, krahas ish-zyrtarëve, Prokuroria e Tiranës ka lëshuar urdhër-ndalime edhe për disa biznesmenë të fushës së ndërtimit dhe projektues e inxhinierë. Deri më tani, janë 31 persona të vënë në pranga, ndërkaq hetimet janë në vijim. Burime pranë prokurorisë bënë me dije se akuza ka kërkuar arrest me burg për shumicën e të ndaluarve.

Të arrestuarit:

 1. Naim Shehi
 2. Pëllumb Korfuzi
 3. Fejzi Dyrmishi
 4. Adhurim Qehaj
 5. Hekri Disha
 6. Ndoc Pepkolaj
 7. Stela Maze
 8. Ali Dyrmishi
 9. Zhneta Tagani
 10. Besnik Fuçia
 11. Gerti Çalliku
 12. Qirjako Gjergo
 13. Fatbardh Plaku
 14. Merita Kushe
 15. Jan Ikonomi
 16. Bukurije Halili
 17. Vjollca Hoxholli
 18. Anila Harxhi
 19. Shqfqet Doda
 20. Reiz Muça
 21. Faik Fejza
 22. Mehmet Felahi
 23. Hodo Gjoni
 24. Artur Skela
 25. Agim Eski
 26. Ermir Çina
 27. Asqeri Xhanari
 28. Gëzim Shkalla
 29. Shpëtim Kërciku
 30. Luan Beta
 31. Bukurije Halili

Shkeljet

Në një konferencë për mediat dy ditë më parë, u dhanë detaje lidhur me aksionin. “Janë evidentuar 25 institucione të pabanuara, 134 pallate dhe mbi 200 banesa”, tha drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj.

LEXO EDHE  Dhurimi i pronës pa tatim/ Kadastra Shtetërore sorollat qytetarët, ja ngërçi
Konferenca për mediat

Prokurori i çështjes Erion Imeraj zbardhi shkeljet që janë konstatuar nga hetimet.

“Është punuar për evidentimin e plot të autorëve, sidomos për evidentimin e atyre që kanë lëshuar lejet e ndërtimit. Është bërë hetim i plotë i dokumentacionit për të gjithë ata ndërtesa që u shpallën të pabanueshme. Në analizimin me detaje janë zbuluar elementë me të dhëna fiktive, dhe përbëjnë falsifikim dokumentesh. Veprat penale për falsifikim dokumentesh, shpërdorim detyre. Kemi shtrije të hetimeve kudo ku ka patur probleme. Janë kryer punime në katet e para që kanë krijuar probleme. Funksionarët e komunave kanë dhënë leje në kundërshtim me ligjin. Mungojnë oponencat teknike. Mungojnë procesverbalet për përfundimet e ndërtimeve. Janë disa shkelje për aktet e kolaudimit, ka raste që nuk gjenden fare dhe nuk ekzistojnë”, tha prokurori Erion Imeraj.

Objekti i hetimit

Çfarë po heton prokuroria? Pyetjes i është përgjigjur prokurori i çështjes Imeraj. Ai sqaroi se po hetohen vetëm ndërtesat që janë shpallur të pabanueshme nga ekspertiza e Institutit të Ndërtimit. Ndërkohë, drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës u bëri apel qytetarëve që ti drejtohen organit të akuzës nëse pretendojnë se kanë dijeni për shkelje lidhur me ndërtimet në banesa që janë dëmtuar nga tërmeti. Megjithatë, saktësoi se në këtë procedim penal, po hetohen vetëm objektet e shpallura të pabanueshme.

/Boldnews.al/