Babai vret vajzën shtatzënë dhe 5 fëmijët e saj pasi merr “mesazh” nga Zoti, si u zbulua sekti fetar dhe dhia e sakrifikuar

Trupat e shtatë personave janë gjetur në një varr masiv në një zonë indigjene të Panamasë. Besohet se aty një anëtar i një sekti fetar po kryente ekzorcizma.

Viktimat përfshinin një grua shtatzënë dhe pesë fëmijët e saj, të moshës nga 1 deri në 11 vjeç. Ndërsa personi i shtatë ishte një fqinj i tyre 17-vjeçar.

Raportohet se 15 persona të tjerë u liruan. Të arrestuar nën dyshimin e vrasjes janë 10 persona. Të dyshuarit dhe viktimat mendohet se i përkisnin komunitetit indigjen të Ngäbe-Buglé.

Varri u zbulua pasi tre fshatarë arritën të arratiseshin dhe shkuan në një spital fundjavën e kaluar, tha prokurori Rafael Baloyes. Ata njoftuan autoritetet për disa familje që mbaheshin nga një sekt i drejtuar nga indigjenët.

Të mërkurën policia bastisi komunitetin e vendosur në një rajon xhungle në veri-perëndim të Panamasë.

“Ata po kryenin një ritual brenda strukturës. Në atë ritual, kishte njerëz që mbaheshin kundër vullnetit të tyre dhe keqtrajtoheshin,”- tha ai. “Të gjitha këto rite kishin për qëllim t’i vrisnin nëse nuk pendoheshin për mëkatet e tyre.”

Brenda kishës, oficerët gjetën një grua të zhveshur, hanxhar, thika dhe një dhi të sakrifikuar, sipas prokurorit.

LEXO EDHE  Gjermani/ Gjykata i “mbyll derën” Elon Musk: Nuk presim pyje për fabrikën e Tesla-s

Zona kontrollohej nga një sekt fetar i quajtur New Light of God, që besohet se funksionoi në rajon për rreth tre muaj.

Baloyes tha se rrëmbimi i banorëve dhe torturat filluan të shtunën e kaluar pasi njëri prej anëtarëve pretendoi se kishte marrë “një mesazh nga Zoti”. Më pas viktimat u morën nga shtëpitë e tyre, u rrahën dhe vranë. Të dyshuarit përfshirë edhe një të mitur do dalin para gjykatës të premten ose të shtunën. Njëri prej tyre është babai i gruas shtatzënë të gjetur në varr, që ndodhej rreth 2 km larg kishës.

Të shpëtuarit kishin lëndime trupore dhe raportohet se mes tyre ishin të paktën dy gra shtatzëna dhe disa fëmijë./Panorama