Zgjedhja e Bushatit në OSBE/ Berisha: Tjetër goditje fatale për Kallam Diplomatin

“Tjetër goditje fatale për Kallam Diplomatin.” Kështu e konsideron ish kryeministri Sali Berisha në një reagim të tijin pas caktimit të ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati si i dërguar i posacëm për OSBE-në.

Nëpërmjet një postimi në faqen e tij Berisha shkruan se marrja e kryesisë së OSBE-së nga Shqipëria nuk ka asnjë meritë nga qeveria aktuale pasi është fituar nga qeveria e vitit 2006.

Sipas tij, duke ditur se vendi ynë ka dy ministra të jashtë “Kallam Diplomatin dhe Minak Qesharakun”, duke e patur fjalën për kryeministrin Rama dhe ministrin në detyrë Gent Cakaj, Shqipërisë iu kërkua me emër dhe mbiemër që të caktonte Bushatin ministër për OSBE-në, të cilin sipas Berishës do ta quajnë si i dërguari i posaçëm për të mos u bërë vendi me tre ministra!

Reagimi i plotë:

I derguari i posaçem de facto ministri Shqiperise per OSBE goditje tjeter fatale per Kallam Diplomatin!

Miq, Shqiperia mori kete vit, sipas nje vendimi te akorduar nga 57 vendet anetare te OSBE ne vitin 2006, kryesine e radhes te kesaj organizate!
Keshtu qe ky vendim per kete kryesim te OSBE nga narkoqeveria aktuale eshte pa asnje merite prej saj. Perkundrazi, per shkaqe te shumta si lidhjet me drogen, krimin, korrupsionin e shfrenuar te qeverise, zgjedhjet moniste dhe mungesen e shtetit ligjor, asgjesimin e sistemit tre shkallesh te drejtesise pati dhe ide mendime per tja hequr fare kete te drejte te fituar nga qeveria shqiptare ne vitin 2006. Por anullimi i vendimit te vitit 2006 i marre ne unanimitet nga te gjitha vendet anetare kerkonte konsensusin e plote te tyre dhe kjo ishte e pamundur te realizohej.

Por duke ditur se vendi qe edhte shpallur dje diktature ka dy ministra te jashtem, Kallam Diplomatin dhe Minak Qesharakun bir selman e nenes cilin te qaj me pare, Shqiperise iu kerkua me emer fhe mbiemer qe te caktonte Bushatin minister per OSBE,te cilin do ta quajne si i derguari i posaçem per te mos u bere veni me tre ministra!

LEXO EDHE  Policia kontroll në Lazarat, ja çfarë zbulon

Kallam diplomati u deryrua te pranoje kapitullimin e tij ditet e para te marrjes se kryesise se OSBE te cilen e gezoi nga qeveria e vitit 2006! sb