“Irani do të hakmerret”/ Deklarata “bombë” e ish-shefit të CIA-s: Do të ketë shumë amerikanë të vdekur

Vrasja e liderit të ushtrisë iraniane, Qassem Soleimani ka përshkallëzuar tensionet midis SHBA-së dhe Iranit, ku kreu i këtij të fundit u përbetua për hakmarrje.

Kontribuesi i lartë i Sigurisë Kombëtare të CBS News, dhe ish-drejtori i i CIA-s Michael Morell i tha “CBS This Morning” se vrasja e Soleimanit do të çojë në shumë “amerikanë civilë të vdekur”.

“Soleimani ishte një gjeni i lig, ai kishte shumë gjak amerikan në duar. Bota është një vend më i mirë pa të. Problemi është që vjen me një kosto shumë të lartë. Do të ketë civilë amerikanë të vdekur. Ndoshta gjatë ditëve të ardhshme në çdo vend ku Irani ka përfaqësuesit e tij, Iraku është vendi më i mundshëm, por edhe Libani, Bahrein, vendet e tjera në Lindjen e Mesme”  -tha Morell.

Ai deklaroi se Irani do të humbiste betejën nëse ata përgjigjen me një sulm ushtarak ndaj forcave amerikane në rajon.

“Në vend të kësaj, ata do të kryejnë një sulm terrorist që vret një zyrtar të lartë amerikan. Dhe kjo mund të jetë kudo në botë.”

Një sulm i tillë mund të ndodhë në tokën amerikane, tha ai.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ OBSH: Nëse pandemia evolon, do evolojnë dhe këshillat tona

“Hezbollah Libanez, i cili është një nga aleatët më të afërt [të Iranit], ka plane emergjente dhe ato përfshijnë plane në Shtetet e Bashkuara. Një sulm i tillë terrorist mund të ndodhë së shpejti.” – tha Morell.

Sipas Morellit, vrasja e Soleimanit paraqet një precedent të rrezikshëm. “Është gjë e mirë që [Soleimani] ka vdekur, por ka ardhur me një çmim jashtëzakonisht të lartë. Dhe kjo është arsyeja pse administrata Bush dhe administrata Obama zgjodhën të mos bëjnë diçka të tillë.”

Vrasja e Soleimani do të mundësojë edhe forcat e ashpra në Iran, ku Soleimani është jashtëzakonisht i popullarizuar, tha Morell. Dhe një pasardhës mund të jetë tashmë në vend të tij.

“Ekzistojnë disa biseda në mediat sociale rreth iranianëve që kanë njoftuar tashmë pasardhësin e tij. E njëjta filozofi, ideologji e njëjtë. Jo e njëjta karizëm, por e njëjta qasje. Kështu që unë nuk mendoj se do të shohim një ndryshim në sjelljen iraniane si rezultat i vdekjes së Qassem Soleimani.” – tha Morell.