Mesazhi i fortë nga partia e Merkel: Të shtyhen zgjedhjet

Këshilltari i CDU-së, partisë së kancerlares gjermane Anglea Merkel, shprehet pro shtyrjes së zgjedhjeve në Shqipëri. Martin Henze ka shpërndarë në Twitter një pjesë të deklaratës së Presidentit Ilir Meta bërë një ditë më parë, duke mbështetur qëndrimin e tij.

Garantimi i rendit kushtetues, sigurisë publike, stabilitetit të vendit dhe i zgjedhjeve demokratike, të lira dhe të ndershme janë parime kushtetuese që mbizotërojnë mbi çdo aspekt tjetër formal, përfshirë këtu rishikimin e datës së zgjedhjeve”, shkruan Meta në Twitter.

LEXO EDHE  Mbështesni protestat paqësore, asistoni reformën zgjedhore/ Borchardt paraqet raportin në Vjenë, ja reagimi

Lexo edhe: Vjen mesazhi i dytë nga qeveria gjermane: Nuk pranojmë zgjedhje pa opozitën, dorëheqja e Ramës jo një tabu!

Statusit i ka bërë retweet Martin Henze, i cili shpreh dakortësinë me kreun e shtetit: Një burrë dhe një demokrat i vërtetë në Ballkan, përgëzime!