Abuzimet me të dhënat personale/ Franca gjobit Google me 56 milionë $

Skandalet lidhur me abuzimin e të dhënave personale nga Google është kthyer në një shqetësim kryesor për shumë prej vendeve europiane. Autoriteti i Mbikëqyrjes së Mbrojtjes së të dhënave në Francë ka gjobitur me 56 milionë dollarë gjigandin ‘Google’ pas ankesave në lidhje me praktikat e paligjshme të kompanisë në mbledhjen dhe përdorimin e të dhënave personale.

LEXO EDHE  Vdekje e parakohshme/ Ndërron jetë djali i ish-presidentit

Rreth 10,000 vetë nënshkruan peticionin fillestar për të nisur një hetim pastaj numri i firmave u rrit kur shumë persona konstatuan se privatësia e tyre ishte cënuar.
Hetimi u bë për dy shkelje në Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR) të BE-së, e cila u miratua në vitin 2016.

Loading...
Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here