Orteku i dëborës vret tre persona në mal

Tre persona janë vrarë dhe një tjetër konsiderohet i zhdukur si pasojë e një orteku që ka përfshirë një resort skish në Austri. Skiatorët vinin nga jugu i Gjermanisë dhe zhdukja ishte raportuar nga bashkëshortja e njërit prej tyre të shtunën mbrëma. Viktimat janë të moshave 32, 36 dhe 57 vjeç, ndërsa personi i katërt 28.

Kërkimet për këtë të fundit u ndërprenë për shkak se orteku vazhdonte vërshimin. Tre rastet në fjalë e çojnë numrin e viktimave të motit të keq në zona të ndryshme të Europës në 24, që nga fillimi i muajit. Austria ka qenë vendi ku janë regjistruar reshje rekord dëbore dhe ku trupa ushtarake, zjarrfikës dhe vullnetarë janë dashur të angazhohen për të pastruar rrugët dhe çatitë e ndërtesave.

LEXO EDHE  Nis krijimi i Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë/ Ja thirrja e parë drejtuar…

Ditën e premte, forcat e armatosura shpëtuan me helikopter 66 studentë dhe mësues gjermanë, pasi kishin mbetur të bllokuar në një tjetër resort skish.