E hënë, Qershor 24, 2019
AKTUALITET VIDEO/ Vdes pak metra larg urgjencës endacaku që “strehoi” Lali Eri një...

VIDEO/ Vdes pak metra larg urgjencës endacaku që “strehoi” Lali Eri një javë më parë

Para disa ditësh Lali Eri inaguroi ‘strehoi’ një Endacak, por vetëm sa për ta shitur në mendja, pasi jo më larg se sot ai ka ndërruar jetë pak metra larg urgjencës.

Këtë lajm të dhimbshëm e ka publikuar gazetari Osmans Stafa në rrjetet sociale.

Stafa shkruan se endacaku është Hasan Hykaj 68 vjeç.

 

Statusi i Gazetarit

Te vdesesh si nje qen ne mes te ftohtit, vetem disa metra larg urgjences.

Personi ne foto ka humbur jeten mbremjen e sotme, vetem disa metra larg urgjences me te madhe ne Shqiperi, asaj te QSUT-se.
Ai quhet Hasan Hykja, 68 vjec!
Ai ishte nje i pastrehe, nje endacak, i cili prej ditesh kishte kerkuar ndihme per strehim, sepse nuk mundej te duronte te ftohtin. 
Ai vuante edhe nga kemba diabetike dhe duket se per kete shkak nuk e pranonin ne asnje Qender Sociale ku ai kishte shkuar. Te gjithe e kthenin me arsyen se ai eshte i semure dhe ne qendrat sociale nuk ka kujdes shendetesor.

Po cfare ndodhi?
Sa here qe ky njeri kishte shkuar ne urgjence, mjeket ia kishin dhene ndihmen qe kishte nevoje.
Sot, edhe pse te njoftuar nga qytetaret, per rreth 30 minuta, nuk doli askush, qe ta merrte dhe ta ndihmonte dhe ai te mos vdiste si qen nga i ftohti. Infermiere dhe mjeke kishin thene se duhet t’ua sillnin brenda se ata nuk mund te dilnin ta merrnin jashte.
Kembenguljes se qytetareve te perseritur, po ashtu infermieret i kane pergjigjur me refuzim, sepse s’mund te dilnin ta merrnin disa metra me tej urgjences. Se di nese ka nje rregull te shkruar qe inferimieri apo mjeku, nuk jep ndihme jashte urgjences.

Po ashtu, keto Qendrat Sociale per cfare sherbejne? Per cfare reklamohen? Qendrat Sociale e perzune, nuk e mbajten kete njeri. Keto qendra nuk e dine se nje endacak ka nje plage, mund te doje ilace, mund te vuaj nga nje semundje? Si mund te mos pranosh nje njeri ku i vetmi sherbim qe do i behej ishin ilacet, ushiqm dhe ngrohje.

LEXO EDHE  Finalizohet mega operacioni i policisë, të përfshira 70 vende

Por sherbimet sociale e kthyen ate ne urgjence, urgjenca s’mund te kthehet ne strehim te te pastreheve dhe Hasani u detyrua te rrije ne te ftohte. Te rrije ne te ftohte dhe te vdese vetem disa metra larg urgjences sepse disa infermiere e mjeke nuk mund te dilnin per t’i dhene sherbimin per te cilin jane betuar, qe t’u sherbejne cdo qytetari dhe ne cdo forme.

Po, Hasani vdiq ne te ftohte, vdiq disa metra larg spitalit, vdiq i rrethuar nga disa njerez, qytetare, e nje polic, qe nuk kishin cfare te benin per ta ndihmuar. Kjo eshte historia e nje te pastrehi, qe kurresesi nuk meritonte te vdiste keshtu. Nuk meritonte te vdiste keshtu…
Nuk mund te vdiste per mungese sherbimi, nuk mund te vdiste prej neglizhences me pasoja te stafit mjeksor, nuk mund te vdiste prej braktisjes nga Qendrat Sociale. Kush mban pergjegjesi per nje jete te humbur per shkak te neglizhences?

Ndoshta askush nuk do interesohet per te, te gjithe do e harrojne, ai s’ka asnjeri, por ama sjellja nga te gjitha ata qe kane pasur pergjegjesi mbi nje jete njeriu dhe nuk ben asgje per ta shpetuar, eshte krim. Dhe po, juve asgje s’do ju gjeje, por ama ta dini qe vdekja e tij peshon mbi ndergjegjen tuaj. Edhe ate nese e keni…