Vloni ujë me 3 limona. Pini lëngun dhe shikoni sa përfitime do keni në shëndet

Vetitë e limonit janë shumë të dobishme për trupin tonë.

Tek limoni, asgjë nuk hidhet, madje edhe lëkura është e shkëlqyer dhe e pasur me veti të dobishme për të cilat ne as që e dimë ekzistencën. Meqë nuk mund ta hamë, ne shpesh kufizohemi në mëngjes duke pirë një gotë me ujë të ngrohtë dhe pastaj shtojmë disa pika limoni.

Në të vërtetë, edhe nëse lëkura nuk është aq e lehtë për të ngrënë, ne mund ta përdorim atë në mënyra të tjera. Për shembull, është e shkëlqyeshme nëse ziejmë 3 limona, me gjithë lëkurën e tyre në ujë dhe pastaj pini lëngun.

Përgatitja është e thjeshtë dhe ju duhet ta praktikoni atë një natë më parë për të nesërmen dhe ta pini atë mëngjesin e ardhshëm. Ndoshta në vend të një kafeje që sigurisht nuk është e shëndetshme për asnjë prej nesh. Do të duhet të marrësh një tenxhere, ta mbushësh me ujë dhe të vendosësh tre limona, të prerë në gjysmë dhe t’i lini të vlojnë për rreth tre ose katër minuta.

LEXO EDHE  I thoni lamtumirë duhanit/ Ja 5 mënyrat për të lënë cigaren

Pastaj i lini aty të gjithë natën për të shkarkuar. Ditën tjetër, hiqni limonat nga uji dhe e pini atë në mëngjes me stomak bosh, përgatitja duhet të mbahet në frigorifer dhe doza që ne ju kemi rekomanduar është e mjaftueshme për rreth 2 ose 3 ditë, nga përgatitja.

Por çfarë përfiton ky infuzion? Së pari mund të themi se ky infuzion është më i fortë se infuzioni me ujë me disa pika limoni në temperaturën e dhomës, sepse duke shkarkuar lëngun e limonit do të kemi të gjitha përfitimet e përforcuara. Pra, duke folur për efektet e dobishme janë: Forcimi i sistemit imunitar, parandalimi i ftohjes dhe ndikimet tipike të dimrit, stimulon metabolizmin dhe sistemin e tretjes, është shumë diuretik dhe na ndihmon për të eliminuar toksinat e këqija.