10 mln € kokainë në Itali/ Zbardhet e shkuara e një prej viktimave të Elbasanit

Endrit Alibeaj, 34 vjeç, një nga tre personat e ekzekutuar në Elbasan mbrëmjen e sotme, rezulton i arrestuar për trafik ndërkombëtar droge. Në Dhjetor të vitit 2013, policia italian ka goditur një organizatë droge që drejtohet pikërisht nga Alibeaj, në bashkëpunim me pesona të tjerë. Asokohe u sekuestrua rreth 2.5 kg kokainë.

Në operacionin e kapjes së anëtarëve të bandës u përfshinë 300 policë të komandës të ASTI-t dhe Val D’Aosta-s.

Trafiku i kokainës kryhej në veri të Italisë, në Asti dhe rezulton se në tërësi shqiptarët trafikuan 31 kilogramë kokainë, në vlerë 10 milionë euro.

LEXO EDHE  Konflikti në Korçë/ I plagosuri i mbytur në gjak, publikohen pamjet (FOTO+VIDEO)

Droga vinte nga Holanda dhe hynte në Itali nëpërmjet kufirit të veriut. Më pas lënda narkotike, e llojit kokainë, tregtohej në Asti, Udine, Brescia, Savona, Xhenova, Piza, Parma dhe Milano.

Tregu i kokainës kishte si qendër Holandën por që shpërndahej, nëpërmjet ndërmjetësuesve shqiptarë edhe në Gjermani, Belgjikë dhe në Britaninë e Madhe.